راهنمایان ایران؛ یک قدم تا کنوانسیون جهانی

صبا رضایی – نمایشگاه و رویدادها: نخستین انجمن صنفی راهنمایان گردشگری در استان اصفهان در سال ۱۳۷۹ تاسیس شد. سپس انجمن‌های صنفی استان‌های فارس و کرمان نیز تشکیل شده و در سال ۱۳۸۸ انجمن صنفی راهنمایان گردشگری استان تهران به وجود آمد. به مرور و با برگزاری گردهمایی‌های سالانه بر تعداد انجمن‌های صنفی راهنمایان گردشگری افزوده شد.

کانون انجمن‌های صنفی کارگری راهنمایان گردشگری سراسر کشور در سال ۱۳۹۱ تشکیل شده و سپس به عضویت فدراسیون جهانی راهنمایان گردشگری درآمد. ارتقای کمی و کیفی این نهاد همچنان ادامه داشت تا اینکه مدیران کانون انجمن‌های صنفی راهنمایان گردشگری سراسر کشور در سال ۲۰۱۵ میلادی موفق شدند میزبانی کنوانسیون راهنمایان گردشگری جهان را برای سال ۲۰۱۷میلادی به نام ایران ثبت کنند. زمانی که به دفتر کوچک کانون انجمن‌های صنفی راهنمایان گردشگری در یکی از شلوغ‌ترین خیابان‌های شهر می‌روید تصور نمی‌کنید اینجا مرکز بزرگترین فعالیت‌های گردشگری و صنفی کشور باشد. رییس کانون نیز فردی خوش‌اخلاق است و باید دلیل خوشنامی وی نیز همین باشد. گسترش تجارت گفت‌وگویی با آرش نورآقایی، رییس هیات‌مدیره کانون سراسری انجمن‌های صنفی راهنمایان گردشگری داشته که در ادامه آن را می‌خوانید.
کانون راهنمایان گردشگری سراسر کشور یک انجمن خصوصی است یا به سازمان و نهادهای دولتی وابسته است؟
این کانون به طور کامل خصوصی است. سال ۱۳۸۷ انجمن صنفی راهنمایان گردشگری استان تهران تشکیل و پس از گردهمایی سالانه راهنمایان گردشگری در تبریز طرح ایجاد کانون انجمن صنفی راهنمایان گردشگری سراسر کشور ارائه شد، اما ۳ سال طول کشید تا این طرح اجرا شود چراکه باید تعداد انجمن‌های صنفی راهنمایان گردشگری به ۵ انجمن می‌رسید. در نهایت در سال ۱۳۹۱ این کانون فعالیت خود را به طور رسمی آغاز کرد.

گردهمایی‌های سالانه راهنمایان گردشگری داخل کشور چگونه و از چه سالی برگزار می‌شوند؟
در سال ۱۳۸۶ من پیشنهادی ارائه کردم مبنی بر اینکه همزمان با روز جهانی راهنمایان گردشگری (۲۱ فوریه) جشن و گردهمایی برای راهنمایان گردشگری داخل کشور داشته باشیم. با توجه به اینکه راهنمایان گردشگری همواره در سفر هستند بهتر دانستیم این گردهمایی در تهران نباشد و هربار در یکی از شهرهای کشور برگزار شود. این گردهمایی تاکنون در یزد، تبریز، رامسر، خوزستان، ارومیه، کرمان، مشهد و اصفهان برگزار شده و امسال نیز در گیلان برگزار خواهد شد. به جز نمایشگاه گردشگری، این گردهمایی‌ها از معدود رویدادهای گردشگری ایران است که تاکنون ۱۰ بار برگزار شده است. بیشتر رویدادهای گردشگری پس از ۳ بار برگزاری فراموش می‌شوند. در امسال این گردهمایی با کنوانسیون گردشگری همزمان شده است.
چگونه برنده میزبانی کنوانسیون جهانی راهنمایان گردشگری شدید؟
زمانی که کانون انجمن‌های صنفی کارگری راهنمایان گردشگری سراسرکشور ایجاد شد با تلاش‌های بسیار آن را به عضویت فدراسیون جهانی راهنمایان گردشگری در آوردیم.
این فدراسیون هر ۲ سال یک کنوانسیون را در یکی از کشورهای عضو برگزار می‌کند و سال ۲۰۱۵میلادی در کنوانسیون پراگ در کشور چک شرکت کردیم و با تلاش گروه ۹ نفری ما توانستیم برای میزبانی ۲۰۱۷ برنده شویم. کنوانسیون جهانی راهنمایان گردشگری رویداد بسیار مهمی است و در صنعت گردشگری ایران بسیار تاثیرگذار است. در سال ۲۰۱۵میلادی زمانی که برای میزبانی کنوانسیون به رقابت پرداختیم برجام به فرجام نرسیده بود و در اوج حملات رسانه‌ها بودیم. دلیل برنده شدن ما برای میزبانی این کنوانسیون معرفی مناسب و خوب از جاذبه‌های گردشگری ایران، کلیپ گردشگری مناسبی که تهیه کردیم، بود. به طور کلی تلاش کردیم تمام معیارهای داوران کنوانسیون را رعایت کرده و آنها را به خوبی به کار ببریم. تا زمان برگزاری کنوانسیون ۲۰۱۷م حدود ۶۰ روز دیگر زمان باقی مانده است. تاکنون بیش از ۲۱۰ نفر از راهنمایان سراسر کشور در کنوانسیون ۲۰۱۷ ثبت‌نام کرده‌اند و ما پیش‌بینی می‌کنیم این رقم به ۳۰۰ و حتی ۳۵۰ نفر برسد. دستاورد میزبانی این کنوانسیون برای ایران تاکنون آن است که ایران به مدت یک‌سال و نیم تیتر یک سایت فدراسیون جهانی راهنمایان گردشگری است و این خود تبلیغ بزرگی برای ایران به شمار می‌رود چراکه این سایت ۲۰۰ هزار نفر عضو راهنمای گردشگری دارد. راهنمایان گردشگری داخل کشور نیز با انگیزه و تلاش بیشتری به فعالیت می‌پردازند و موفق شده‌اند با همتایان خود در جهان ارتباط برقرار کنند.
همچنین راهنمایان گردشگری دنیا با شهرهای مختلف ایران آشنا خواهند شد و این کنوانسیون اگر به خوبی برگزار شود می‌تواند تفکر مثبتی را در سطح جهانی درباره گردشگری ایران ایجاد کند.
اگر ۳۰۰ راهنمای گردشگری جهانی راضی از کشور خارج شوند اخباری که درباره امنیت و گردشگری پایدار ایران منتشر می‌شود تبلیغات عظیمی برای گردشگری کشور در سطح جهانی است.
برای برگزاری کنوانسیون جهانی راهنمایان گردشگری چه برنامه‌هایی در نظر گرفته شده‌است؟
به طور کلی راهنمایان گردشگری جهان به مدت ۱۲ تا ۱۳ روز در ایران اقامت دارند. در این مدت برنامه‌های کنوانسیون را به ۳ بخش تقسیم کرده‌ایم. «pretour» یا «برنامه‌های سفری» که پیش از کنوانسیون برگزار می‌شود، برگزاری کنوانسیون و در مرحله سوم (post tour) که شامل سفرهایی است که پس از کنوانسیون برگزار می‌شود. تورهای پیش از کنوانسیون شامل سفر به شهرهای قزوین، زنجان و همدان است. کنوانسیون در تهران برگزار می‌شود و شامل مراسم افتتاحیه، کارگاه‌های آموزشی، اختتامیه، شام خداحافظی و انتخابات دوسالانه هیات مدیره جدید برای ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹ میلادی و انتخاب میزبان برای کنوانسیون ۲۰۱۹ میلادی است که کشورهای امریکا، پرو، تایلند و گرجستان برای میزبانی اعلام آمادگی کرده‌اند. سفرهای پس از کنوانسیون نیز شامل بازدید از شهرهای شیراز، اصفهان، یزد و کاشان است.
این شهرها جزو مسیرهای کلاسیک ایران به شمار می‌روند، قصد ندارید جاذبه‌های جدیدی را به راهنمایان گردشگری معرفی کنید؟
زمانی که می‌خواهید ایران را به افرادی معرفی کنید که کشور را به خوبی نمی‌شناسند بهتر است همین مسیر کلاسیک را به آنها معرفی کنید. اگر ایرانی‌ها نیز به کشوری مانند ایتالیا سفر کنند مسیر کلاسیک گردشگری این کشور که شامل رم، فلورانس و ونیز است را می‌بینند. در گام‌های بعدی ممکن است میلان و پیزا را ببینند و دیگر شهرها نیز در مراحل بعدی قرار می‌گیرد. من با اینکه باید تمامی جاذبه‌ها و مناطق گردشگری ایران را معرفی کنیم موافقم اما در تورهای پیش از کنوانسیون نیز شهرهای قزوین، زنجان و همدان را انتخاب کرده‌ایم که نسبت به مسیر کلاسیک گردشگری کمتر مورد بازدید واقع می‌شود. همچنین ما تسهیلاتی ایجاد کرده‌ایم که شهرهایی که در مسیر کلاسیک و گردشگری تورهای راهنمایان گردشگری قرار دارند، معرفی شوند. به عنوان نمونه گیلان قرار است یک ضیافت شام را برگزار و خوزستان قرار است در برگزاری کنوانسیون کمک کند. نکته دیگر آنکه مسیرهای جدید و معرفی نشده گردشگری ایران از لحاظ زیرساخت با مشکلات بسیاری روبه‌رو است و به همین دلیل برگزاری تور در این مسیرها برای راهنمایان گردشگری مناسب نیست. از نکات مثبت این کنوانسیون نیز آن است که نشان می‌دهد ما چقدر ضعف داریم. من مطمئنم پس از برگزاری کنوانسیون بسیاری بر ما خرده می‌گیرند که راهنمایان گردشگری در کنوانسیون با ضعف‌های گردشگری ما آشنا شدند و به نظر من هیچ ایرادی ندارد ما افرادی را به عنوان کارشناس به کشور دعوت کنیم و نقاط ضعف ما را با نظر کارشناسی خود تحلیل کنند. البته نباید این راهنمایان ناراضی و با نظر منفی برگردند اما اگر نقد کارشناسان ارائه دهند که به توسعه گردشگری ما کمک کند ایرادی ندارد.
بسیاری از مدیران و کارشناسان گردشگری معتقدند نباید ضعف‌ها مقابل کارشناسان خارجی بازگو شده یا کاستی‌های گردشگری را به خارجی‌ها نشان دهیم و به اینکه خارجی‌ها متوجه ضعف‌ها و نواقص ما شوند خرده می‌گیرند. با این وجود شاید بیان نقدهای کارشناسان خارجی با مخالفت‌هایی روبه‌رو شود؟
اگر گردشگران خارجی به ویژه کارشناسان گردشگری به کشور ما سفر کنند به طور حتم متوجه ضعف‌های ما می‌شوند. متاسفانه همواره از نقدها فرار کرده و ضعف‌های خود را رفع نمی‌کنیم. اکنون امکان ثبت‌نام برای سفرهای پیش از کنوانسیون را حذف کرده‌ایم و با همین تعدادی که تاکنون ثبت‌نام کرده‌اند تورها را بسته‌ایم چراکه به اندازه کافی هتل در شهرهای مقصد نداریم. شهری مانند زنجان که دارای میراث جهانی گنبد سلطانیه بوده و میراث جهانی تخت سلیمان نیز به آن نزدیک است و بسیار ارزشمند است دارای هتل مناسب و کافی برای اقامت گردشگران خارجی نیست.
به هر روی من یکی از دستاوردهای کنوانسیون را نمایان شدن ضعف‌های صنعت گردشگری کشور می‌دانم. زمانی که گروهی گردشگر خارجی به کشور سفر می‌کنند سرمایه‌گذار خارجی متوجه ضعف‌هاشده و برای رفع آنها انگیزه پیدا می‌کند چراکه با خود می‌اندیشد که ممکن است گروه‌های خارجی دیگری نیز به کشور سفر کنند. تمامی این موارد وابسته به این امر است که چگونه کنوانسیون و تورهای پیش و پس از آن را برگزار کنیم.
به جز برگزاری این کنوانسیون چه فعالیت‌های دیگری در دست اجرا دارید؟
این کنوانسیون آخرین فعالیت کانون به شمار می‌رود. از ۲۰ بهمن تا ۴ اسفند ۱۳۹۵ گردهمایی بزرگ راهنمایان گردشگری کشور را در استان گیلان خواهیم داشت و تلاش می‌کنیم از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، مدیرکل‌ها و دانشجویان نیز دعوت کنیم تا در گردهمایی ما حضور یابند. این گردهمایی بزرگترین گردهمایی راهنمایان گردشگری سراسر دنیا به شمار می‌رود و با ۷۰۰ نفر برگزار می‌شود. من معتقدم که بزرگترین گردهمایی صنفی کشور را نیز برگزار می‌کنیم.
کانون انجمن صنفی راهنمایان گردشگری سراسر کشور دارای نشریه‌ای است که به صورت فصلنامه منتشر می‌شود. دلیل انتشار این نشریه چیست؟
از زمانی که کانون انجمن صنفی راهنمایان گردشگری سراسر ایجاد شد به فکر انتشار یک نشریه بودم چراکه من به یک عنوان بدون محتوا باور ندارم و معتقدم ما سفیران فرهنگی هستیم و باید تولید محتوا نیز داشته باشیم. کاغذهای مجله ما از سنگ آهک تولید شده و قطره‌ای آب برای آن مصرف نمی‌شود. ماندگاری این کاغذها حداقل ۳۰۰ سال است. این فصلنامه گیلگمش نام دارد و روی کیوسک‌های روزنامه فروش می‌رود و محدود به توزیع داخلی در میان اعضای کانون نمی‌شود. گیلگمش یک اسطوره بین‌النحرینی است و از وی به عنوان نخستین مسافر تاریخ یاد می‌شود. شعار مجله از «کوره راه تا شاهراه» است و شامل ۷ بخش است که هریک به راه مربوط هستند و واژه راه در هریک از این بخش‌ها به کار رفته است. راه به معنای زیرساخت است. زمانی که راه داشتیم کاروانسرا داشتیم، کاروان‌سالار داشتیم و کاروان داشتیم؛ به این معنا که در گذشته هم هتل، هم رستوران و هم تورهای سفر را داشتیم.
به نظر شما در زیرساخت‌های گردشگری تا چه میزان ضعف داریم و این نواقص چگونه برطرف می‌شوند؟
صنعت گردشگری ما از نواقص بسیاری رنج می‌برد. چه در حوزه سخت‌افزار و چه نرم‌افزارها ضعف‌های بسیاری وجود دارد. برنامه جامعی نداریم و این امر یکی از بزرگترین ضعف‌های ما به شمار می‌رود. آموزشگاه‌های بسیاری در کشور وجود دارند که به تربیت راهنمایان گردشگری می‌پردازند اما نسبت به کتاب‌های آموزشی و طول دوره آنها نقدهای بسیاری وجود دارند. من دوره آموزشی ۶ ماهه را برای گردشگران مناسب نمی‌دانم و معتقدم باید طولانی‌تر باشد. باید در انتخاب راهنمایان گردشگری دقیق‌تر بوده و سختگیرانه‌تر عمل کنیم. باید تسهیلاتی در نظر گرفته شود تا زبان‌های مختلف به نیروی‌انسانی آموزش داده شوند. کانون ما نیز فعالیت‌هایی در این زمینه انجام داده، از جمله آنکه اعضای انجمن صنفی ما به خارج از کشور رفته و دوره‌های تدریس بین‌المللی را گذرانده‌اند. به عقیده من سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری باید برای سال‌های متمادی یک مدیریت واحد داشته باشد تا برنامه‌ها و اقدامات به انسجام برسند. مدیران ما ساختارهای خود را ایجاد می‌کنند و هر تغییر مدیریتی ضررهای خود را دارد. شاید این سازمان عادت کرده به تغییر مدیریت‌ها و تجربه‌های پیشین نشانگر آن است که برنامه‌ها نیمه کاره مانده و روند رو به جلو کند می‌شود. به هر حال این روزها هم مدیر جدیدی روی کار آمده که نباید پیش‌داوری کرد و می‌توان خوشبین بود. امیدوارم که نقاط ضعف به مرور زمان از بین بروند.

 

لینک این خبر در روزنامه گسترش تجارت

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *